Intressant

Lisa, 22, blottade brösten för kungen: kallades för ”smaklös”

av nuntium
5 januari, 2018

Lisa Nilsson var inte mer än 22 år gammal när hon blottade sina bröst för kungen. Sångerskan blev kallad för ”smaklös” och hon har sedan den dagen känt sig som en ”outsider” när hon är i kungliga kretsar.

– När jag pratar med en kunglig människa vänder de sig om och går, berättar hon.

Annons

Det var år 1992 som den hyllade sångerskan Lisa Nilsson fick ett genombrott med sitt tredje album ”Himlen runt hörnet”. Idag är hon 47 år gammal och har nu avslöjat sitt avklädda möte med kungen.

Musiken har alltid varit Lisa Nilssons centrum i hennes artisteri då hon aldrig varit särskilt intresserad av mode eller att hålla någon särskild image.

Just nu går det ett program som heter ”Stil” på radiostationen P1 och det är i just det här programmet som hon relaterar till den jämngamla superstjärnan Mariah Careys, 47, som även hon har en obrydd inställning till kläder.

Mariah Carey

– Hon kan hänga ut de där stora brösten i nån jättemärklig urringning, där jag känner att jag inte för mitt liv skulle komma på tanken att klä mig så, inte ens privat för nån som jag vill liksom ska få nån slags kåtslag, säger hon och fortsätter:

– Men samtidigt är det något med det som är så jäkla befriande, för hon ser väldigt ofta glad ut i de där svinbystiga urringningarna. Det finns något: ”take it or leave it – här är jag med mina fantastiska lökar.”

Lisa Nilsson har vid tillfällen visat upp sina bröst – och det var ett tillfälle som reaktionerna blev väldigt kraftiga vilket kanske inte är så konstigt heller.

Polarpriset hade precis instiftats och Lisa var vid det här laget 22 år gammal. Hon hade fått privilegiet att uppträda under ceremonin. Under uppträdandet skulle hon bära en hellång paljettklänning som hade ett klassiskt snitt – men när hon fick dressen så saknade den urringning av någon anledning.

– Vi hade jättebråttom och skickade tillbaka den och så sa jag: ”kan ni inte bara skära ur lite mer för det känns obalanserat”. Och så skar hon väl ur ganska rejält då.

Klänningen kom tillbaka till Berwaldhallen med en fördjupad urringning som hette duga. Lisa blev paff:
– Jag minst att jag var såpass generad över det så att jag höll för när jag skulle niga för kungen och drottningen.

Vi gissar på att Lisa Nilsson gjorde succé hos kungen – men arrangörerna blev minst sagt irriterade och Svenska Akademien gjorde en anmärkning om det opassande klädvalet.

– Inför nästa år var det ett varnande exempel på att: ”vi ser ju helst att den där klänningen med urringningen Lisa Nilsson hade på sig förra året vill vi inte se igen”, det var för på tok för smaklöst i ett kungligt sammanhang, säger hon.

– Jag insåg att jag inte kan koderna, jag pratar för mycket, jag går genast fram till nån kunglig människa från Europa och börjar prata om hur de har det med småbarnslivet. Och då vänder de ju sig om och går, för man börjar inte i den änden, säger hon i programmet.

Kungen har dock fortfarande ett gott öga till Lisa Nilsson. Så gott att han i januari 2017 gav henne medalj ”för framstående konstnärliga insatser som sångerska och kompositör.”

Den gången bar Lisa Nilsson en klänning… utan urringning.

 

Annons
Dela på Facebook