Jenny Alversjös nya hälsobesked – efter stroken
För en månad sedan fick Jenny Alversjö en stroke, men nu är hon på benen igen.
På Instagram berättar Jenny den glädjande nyheten om sin hälsa.
”Jag mår mycket bättre”, skriver hon.
Jenny Alversjö drabbades av en hjärnblödning. I ett inlägg på Instagram berättade hon om den hemska upptäckten.
”Var så glad, stark och lycklig för några dagar sen och så – pang. Åskknallshuvudvärk och ilfart till akuten. Jag har fått en hjärnblödning. En stroke. Jag…mitt i livet. Frisk. Stark. Äter tristast och renast av alla”, skrev Jenny Alversjö då.
”Tänker mycket på vilket tur jag haft och hur många det är som inte klarar sig. Tänk om jag försökt vila bort värken, som var min första tanke, eller om jag suttit på planet som några dagar tidigare? Känner stor tacksamhet”, skrev hon i ett sms till Aftonbladet.
”Vill tacka för det enormt fina stöd och alla hälsningar ni skickat. Tusentals kommentarer. Ofattbart. Tack med hela mitt hjärta. Och tack Nyhetsmorgon för fina blommor”, skrev hon då.

Källa: Instagram
”Fantastiskt att du mår bättre! Ta hand om dig!”, skriver en.
”Så fint att höra bästa Jenny!”, skriver en annan.
I kommentarerna syns även meddelanden från Jennys kollegor och vänner från TV4. Bland annat från Nyhetsmorgon-kollegan Anders Pihlblad, som är glad att få höra att Jenny mår bättre.
”Underbart att se dig på benen igen. Kram”, skriver Anders Pihlblad.
