Resebolaget ställer in resor till hotell – efter två män på hotellet dött inom loppet av två dygn
Inom loppet av två dygn så har två danska vänner hittats döda på ett hotell i Egypten. Nu har resebolaget Detur ställt in sina resor till hotellet.
Danska BT rapporterar om två danska turister som påträffats döda i sina rum på ett hotell i Hurghada.
Det är vännerna Verner Struck och Leif Kristensen som båda är födda på 60-talet och kommer från Esbjergs-trakten som hittats avlidna. Efter den tragiska bortgången har nu det danska resebolaget Detur valt att agera.
– Trots att de två resenärerna inte rest med oss på sin semester till Elysees Dream Beach Hotel, så har vi tagit beslutet att sluta med all försäljning av resor till hotellet och medan vi följer situationen, säger Detur till BT och fortsätter:
– För våra gäster som redan har bokat så erbjuder vi gratis ombokning.
Har inte hänt tidigare
Enligt det danska utrikesdepartementet har Kristensens familj blivit informerade om dödsorsaken. Anledningen sägs vara hjärtinfarkt medan Strucks bortgång fortfarande är väldigt oklar.
Det var runt nyårsskiftet som Struck hittades död i sin säng. Bara två dagar därpå så påträffades även Kristensen livlös.
Mohammed, som är desk manager på hotellet, menar däremot, när BT når honom, att dödsfallen ska vara av naturliga orsaker. Han tillägger även att detta är den första gången några turister har dött på hotellet sedan dess öppningsdag för 12 år sedan.
