Olle tar råd från ett proffs – slutar i katastrof
Olle och Johan var arbetskamrater och Johan var känd som en riktig Casanova.
Olle däremot hade det betydligt svårare att skaffa tjejer, så han bad Johan om råd.
– Jo, det finns ett sätt som garanterat fungerar! Klockan fem på fredag eftermiddag sätter du dig på T-banan, åker ut mot förorterna och går av i Vällingby. Där står det alltid en massa tanter och väntar på sina män – och alltid får någon av dem vänta förgäves. Då går du fram till henne, säger några vänliga ord, ni börjar prata och hon bjuder dig på kaffe. Sedan går det som på räls, sa Johan.
Olle bestämde sig för att omedelbart pröva. Han väntade otåligt på att det skulle bli fredag och natten till fredag var han så nervös att han inte sov en blund.
Klockan blev fem och Olle satte sig på T-banan och somnade! När han vaknade hade tåget redan passerat Vällingby och stannat i Hässelby.
– Jag går väl av här istället, tänkte Olle, det finns nog ensamma damer här med!
Och det fanns det – han spanade direkt in en snygg dam som såg ut att vänta förgäves på någon som aldrig kom hem. Olle gick fram till henne och sa några vänliga ord, de började prata och hon bjöd hem honom på kaffe. Det dröjde inte länge innan det var dags att börja mysa, men precis då kommer damens man hem!
Han får syn på Olle i sängen med frun, spänner ögonen mot honom och ryter:
– Sa jag inte åt dig att gå av i VÄLLINGBY?!
