Marias äckliga upptäckt inne på KFC-restaurangen – ”Kommer inte att gå dit igen”
I torsdags gjorde 32-åriga Maria en äcklig upptäckt inne på KCF restaurangen i Karlstad. Efter att Maria Amundsen från Kristinehamn beställt och satt sig för att äta fick hon syn på en mus på golvet.
– Den sprang runt, åt smulor och mat som låg där. Först tänkte jag bara att den var söt och gullig, men sedan förstod jag att detta inte är något bra på en restaurang, säger Maria Amundsen till Expressen.
Hon tog då fram mobilen och började filma, sedan lämnade hon utan att äta upp sin mat.
– Jag blev lite äcklad. Jag försökte få kontakt med någon i kassan, men det var så mycket folk så jag gick därifrån, säger hon.

Hon försökte komma i kontakt med KCF lite senare på både mejl och samtal utan att lyckas.
Då la hon ut det på sociala medier.
Maria säger att hon inte kommer att gå dit igen.
– Jag har varit där ganska ofta, men kommer inte att gå dit igen. Detta är inte bra, de förökar sig väldigt snabbt.
Marknadschefen på KFC Sverige, Jesper Hollstrand fick reda på händelsen på torsdagskvällen.
– Då ringde arbetsledaren till Anticimex som kom och gick igenom restaurangen, men utan att hitta något. Det sattes också upp musfällor, säger han.
– Självklart är det jätte tråkigt. Det är sådant som vi inte vill ska kunna hända på våra restauranger. Vi har nu sett över rutinerna så att det inte ska hända igen, säger Jesper till Expressen.
Redan i somras noterade Miljöförvaltningen glipor i dörrarna i samband med en kontroll, skriver SVT Värmland.
– Vi kände inte till något själva. Vi har försökt hitta protokollet och har gått igenom allt. Nu har vi stärkt rutinerna så att protokollerna ska komma ut till vårt kontor. Tyvärr föll det mellan stolarna här, säger Jesper Hollstrand.
