Robinson-deltagarens oväntade sjukdomsbesked – efter akuta avhoppet: ”Katastrof”
Nick Söderblom fick lov att avbryta sin medverkan i TV4:s Robinson efter akuta smärtor och utmattning.
Han berättar nu om ännu ett sjukdomsbesked som han fick efter inspelningen, som han än idag lider utav.
De tuffa livet på ön tog ut sin rätt på Nick Söderblom, som tvingades evakueras från inspelningen och hoppa av programmet, efter extrem trötthet och kramp i bröstet.
I tisdagens avsnitt berättade Nick för de andra deltagarna att han inte alls mådde bra.
Sjukvårdare kom till platsen
– Jag är helt slut. Jag mår dåligt som fan och är helt matt. Det krampar, sa han i programmet.
Nicks oroväckande symptom fick de andra deltagarna att insistera på att sjukvårdare skulle komma till platsen.
– Just nu så vill jag inte ens äta. Jag orkar inte leta mat, jag orkar inte äta mat. Jag är bara helt slut. jag vill bara lägga mig ner och dö, känns det som, förklara de Nick.
Skulle omedelbart tas bort från inspelningen
Efter en undersökning konstaterades det att Nick omedelbart skulle tas bort från inspelningen.
– Vi kommer att evakuera dig akut. Det är för att vi ska kunna övervaka dig och för att vi ska ta prover. Vi har 24 timmar på oss att besluta om fortsättningen på ditt äventyr i Robinson, men vi måste ta den medicinska säkerheten först, sa läkaren till Nick.
Anders Öfvergård meddelade senare i programmet att Nick Söderblom tvingats avbryta inspelningen och kommer därför inte komma tillbaka till Robinson.
Vårdades på sjukhus i två dagar
– Jag är här på grund av att Nick fick åka härifrån igår. Han flögs in till sjukhus ochRobinson är en av de tuffaste prövningar man kan göra och hans hälsa tillåter inte honom att fortsätta, sa Anders i programmet.
Nick Söderlund berättar för Aftonbladet att han vårdades på sjukhus i två dagar innan han fick åka hem till Sverige.
– Det var nog resultat av en lång tid av både mental och fysisk påfrestelse kan man säga. Jag gick ner tjugo kilo när jag var där. Det tog jäkligt hårt på mig helt enkelt. när sjukvårdspersonalen kom låg min puls på 25-27 slag per minut, säger han till tidningen.

Hans hjärta la av på grund av hans stora viktminskning, vilket kan ha varit en början på en hjärtinfarkt.
Väl hemma behövde han inte söka vård för de symptom som han hade på ön, men däremot för en annan sjukdom. Han berättar för Aftonbladet att det började som något som liknade en finne, som blev inflammerad.
– Det låter äckligt men det är någon jäkla tropisk sjukdom som gjort hål i mina muskler. Så jag har behövt tömma benet på var en gång. Jag har fått äta penicillin för det under tre omgångar, hela mitt immunförsvar har slagits ut, säger han.
