Nyheter

Kvinna plockade upp pengar hon hittade på Willys – nu döms hon i tingsrätten

av nuntium
28 april, 2019

Den 40-åriga kvinnan hittade pengar när hon var på Willys i Malmö. Övervakningsfilmen från butiken avslöjar hur kvinnan hittar pengar framför henne på butiksgolvet. Det går att se att hon inte tvekar en sekund på att böja sig ned och plocka upp pengarna.

Men istället för att säga till butikspersonalen om pengarna som hon just hittat så stoppar hon på sig pengarna. Hela händelseförloppet registrerades i butikens övervakningskamera som nu används som bevis mot att kvinnan plockat upp pengarna.

Annons

Man brukar säga att tjuven tar varje tillfälle i akt. När denna kvinna ser chansen att plocka upp pengar som hon hittar tog hon den. Det var den 13 augusti förra året som kvinnan stod vid kassadisken i Malmö. Framför henne låg 2500 kr som hon böjde sig ned och plockade upp.

Det var någon kund innan henne som tappat pengarna alldeles intill en av kassorna. Men istället för att lämna in pengarna till personalen i varuhuset så lägger hon pengarna i fickan.

Men det kvinnan inte hade räknat med var att allt skulle fångas i kamerans övervakningskameror som sedan skulle användas som bevis mot kvinnan.

Bild: Polisen

Döms i tingsrätten

Nu döms den 40-åriga kvinnan till olovligt förfogande. Den tilltalade kvinnan har under hela rättsprocessen nekat till brott, enligt Expressen.

Kvinnan har i förhör berättat att hon tittat sig omkring för att se vem pengarna kan tillhöra.

Men enligt rätten så finns det ingen vidare trovärdighet i detta, eftersom övervakningsfilmerna visar motsatsen. Hon lyfte inte alls blicken för att se sig omkring.

Kvinnan hävdar att hon då inte visste vem som hon skulle lämna pengarna till. Hon hade även frågat vänner, som inte dom heller hade en aning om det.

Spenderade pengarna

Kvinnan bestämde sig därför för att behålla pengarna som hon nu har spenderat.

Det kan i stället hållas helt för visst att hon insett att hon inte hade rätt att behålla pengarna hon hittat: en stor summa som hon hittat i direkt anslutning till en kassa där betalningar görs och kontanter hanteras.”, skriver tingsrätten.

Genom att behålla pengarna och därefter göra sig av med pengarna har XXX agerat så att personen som hade rätt till pengarna, nämligen den som tappade dem, har berövats sin rätt till pengarna och blivit av med dem.”

Kvinnan blev återbetalningsskyldig på hela summan, plus att hon fick böter på totalt 2 000 kronor. Brottsoffermyndigheten blev hon även tvungen att betala 800 kronor till.

Annons
Dela på Facebook