Kenza berättar om babylyckan och den tuffa förlossningen: ”Väldigt chockad”
Fredag den 14 juni blev Kenza Zouiten Subosic, 28, och hennes make Aleksandar Subosic, 34, föräldrar. I sin blogg ger den stolta mamman Kenza mer detaljer kring förlossningen.
I början av året kunde Kenza och hennes make berätta att de väntade sitt första barn och i fredags föddes deras efterlängtade son på Karolinska i Stockholm.
Den nyblivna mamman Kenza berättar om förlossningen och de starka känslorna i sin blogg.
”Och så kom han äntligen till världen, vår lilla son. Fredagen den 14:e juni klockan 05:06 på morgonen drog jag ut honom med mina egna händer, en stark skrikande pojke på 54 cm och nästan 4,2 kg. Jag var väldigt chockad direkt efter eftersom att krystningsarbetet var extremt långt och smärtsamt så det tog mig några minuter att förstå vad som precis hänt, men när vi klivit upp från pallen jag fött på och lagt oss i sängen så kom tårarna. Han är helt perfekt. Jag kan inte förstå att han är vår”, skriver hon.
Källa: Instagram
Paret hade länge försökt att bli gravida och vägen fram till förlossningen var tuff. För några år sen fick Kenza beskedet från läkare att det skulle vara svårt för henne att bli gravid men nu har de fått sin efterlängtade son.
På Instagram delar Kenza med sig av sin mammalycka.
”Den här stora grabben kom till världen och förändrade våra liv för alltid. Allt gick bra och vi är sååå kära i honom. Det är svårt att förstå att han verkligen är här, att jag fick bli mamma till slut. Han var värd all väntan, kamp och smärta. Tack för att du valde oss som föräldrar, vi lovar att alltid älska dig och skydda dig”, skriver Kenza på Instagram.
Inlägget på Instagram blev snabbt en av de populäraste i Sverige med över 500 000 likes. Intresset är enormt och det kryllar av lyckoönskningar från svenska kändisar i kommentarerna.
”Wow stort grattis till er”, skriver den internationella stjärnan Zara Larsson, medan programledaren Rebecca Stella skriver ”UNDERBAR bild! Grattis fina fina du. Nu börjar livet!!”.
Andra profiler som Janni Delér, Michaela Forni och Bianca Ingrosso gratulerar också paret till deras babylycka.
Stort grattis till Kenza och Alek som äntligen blivit föräldrar!
