Kändisar

Claes Elfsberg gripande ord om sista tiden med dottern Hanna

av nuntium
19 oktober, 2020

Den folkkära profilen berättar om hur man minns den sista tiden med sin dotter, Hanna, på sjukhuset.

Den här veckan är Claes Elfsberg gäst i programmet ”Skavlan” och nyhetsankaret berättar om hur hans liv förändrades för alltid när han förlorade sin dotter Hanna.

Annons

Det otänkbara hände i februari 2018, då hans dotter Hanna, som nyligen fyllt 30 år, somnade in efter att ha kämpat mot cancern under drygt ett år.

Arbetet med att bearbeta sorgen och den stora saknaden är något Claes berättar om i SVT-serien ”Sorgen och jag”. Serien har premiär 22 oktober i SVT och i trailern berättar Claes om en gripande händelse.

– Min dotter ringde till mig och skrek vid tre olika tillfällen. Första gången när hon fick reda på att hon hade fått cancer. Sen ungefär åtta månader senare när hon fick beskedet att hon fått tillbaka cancern efter en lång behandling. Och tredje gången när hon just fått beskedet att cancern hade spridit sig i hjärnan och doktorn hade sagt att hon hade en vecka kvar att leva, säger Claes Elfsberg i trailern till sin dokumentär.

Fick idé till serie

Claes fick en idé till dokumentären i samband med att han sökte professionell hjälp för att bearbeta sin sorg. Då hörde programledaren av sig till sin arbetsgivare som nappade på idén direkt.

När han gästar ”Skavlan” berättar Claes om minnena från den sista tiden med sin dotter.

– Jag kommer inte ihåg så mycket, det var kaos. Jag flyttade in hos henne på sjukhuset. Hennes man var redan där och bodde i samma rum som Hanna.

Personalen lät mig sova i soffan på dagrummet när det blev timmar över att sova något.

Hanna fick sedan så mycket mediciner att han inte kunde prata med henne, utan bara vaka.

– Allt var kaos och det var förfärligt. Sen blev Hanna sjukare och sjukare och till sist var hon inte så kontaktbar länge då hon fick så mycket mediciner.

– Det var en konstig vecka som sagt.

Sista samtalet

Han berättar också om det sista samtalet han kunde föra med Hanna, innan det var för sent.

– Ja, det kommer jag ihåg. För jag kommer ihåg att jag insåg hon väldigt snart skulle bli mycket sämre så jag kommer ihåg att jag bad om att få prata med henne ensam.

– Jag ville säga något som var viktigt för mig att jag skulle ha sagt. Så det kommer jag ihåg väldigt, väldigt väl, säger han i Skavlan.

Annons
Dela på Facebook