Han var den tyngsta tonåringen på 325 kilo – du får en chock när du ser honom idag
Det är väldigt lätt att gå upp i vikt i dagens värld av olika anledningar.
Har man en stillasittande livsstil kombinerat med stressiga miljöer och dålig mat är det lätt att man lägger på sig vikt.
När Jacob Miller föddes var han en rätt kraftig pojke, men man hade aldrig kunnat förutspå att han en dag skulle bli världskänd för hans enorma storlek.
Jacobs föräldrar såg inga problem med hans vikt.
När han var 1 år gammal vägde han hela 23 kilo. Det märkliga var att Jacob föddes för tidigt och hade han blivit född på beräknat datum skulle han ha vägt 5,5 kilo.
Trots att Jacob var betydligt större än sina syskon och de andra barnen i grannskapet, var föräldrarna inte oroliga.
Alla trodde att hans överskottsfett skulle försvinna när han kom in i puberteten och han började växa på längden.
Men där trodde dem helt fel.
När Jacob var 15 år gammal var han den tyngsta tonåringen i världen och var utan tvekan i behov av hjälp.
Hans kroppsvikt hade börjat orsaka en hel del allvarliga hälsoproblem. Hans vikt på 350 kilo var väldigt oproportionerliga till hans 195 centimeter långa kropp.
Jacob var tvungen att kämpa med diabetes, hjärtproblem och leversjukdom, och det värsta av allt var att det vanliga metoderna för att gå ned i vikt fungerade inte alls på honom.
Det stod nu klart för familjen att Jacobs svåra situation var ett biologiskt problem.
Sökte hjälp
Föräldrarna tog med honom till Cincinnati Children´s Hospital och sökte hjälp.
Läkarna erbjöd en drastisk lösning – en gastrisk bypass operation.
Operationen lät skrämmande men föräldrarna visste att de var tvungna att göra det för sin son.
Jacob ville bara leva ett liv som alla andra i hans ålder och gick med på operationen men tog också till sig läkarens instruktioner med hela hans hjärta.
Ett halvår efter operationen har Jacob tappat så mycket i vikt att han gått ned fem storlekar.
”Det är svårt, men inte så svårt som et var före operationen. Innan kunde jag inte göra någonting, skulle jag gå i fem minuter behövde jag sitta ner. Nu kan jag gå i en halvtimme utan att behöva pausa”, berättar han.