Robinson 2019 – Så gick det för deltagarna sen
Efter en spännande säsong av Robinson 2019 blev till slut Klas Beyer vinnare av hela tävlingen och en halv miljon kronor. En resa som präglats av kollapser, hat, panikkänslor och en hel del underhållning.
Årets upplaga av TV4 långköraren Robinson blev minst sagt händelserik. Men vad har deltagarna haft för sig sen programmet tog slut? I en intervju med Nöjesbladet har deltagarna berättat om livet efter TV-programmet.
Klas Beyer Källa: TV4
Klas Beyer
Årets Robinson-vinnare har redan bestämt vad vinstpengarna ska gå till, direkt ner i sin ”äventyrsburk”.
– Jag har en ”äventyrsburk” hemma som står framme och påminner mig om att man alltid borde vara på väg mot ett äventyr. Så nu har jag lite mer pengar att lägga i den. Det är bra, säger han.
I ett försök att hålla sina föräldrar ovetandes om sin ”Robinson-succé” råkade han dock ha sönder vinnarstatyetten.
– Jag åkte och hälsade på morsan och farsan innan jag åkte upp till Umeå och då tryckte jag in den i en garderob. Jag gömde den där och så gick den paj. Men det är bara en träbit, det går att limma.
På frågan om vad som var bäst med Robinson svarar han: ”Att vara oavbrutet utomhus utan att avbrytas av ”inomhusheten”. Det gör någonting med själen”.
Fia Grönborg Källa: TV4
Fia Grönborg
Den andra finalisten, Fia Grönborg, har blandade känslor kring programmets slut.
– Det är absolut noll skillnad i mitt liv före och efter ”Robinson”. På ett sätt känns det skittråkigt att det är slut, men samtidigt skönt att slippa höra vad alla tycker och tänker och få alla frågor om hur det ska gå, säger hon till Nöjesbladet.
Hon hade även en del åsikter kring klippningen av programmet där hon ansåg att mycket av sin personlighet blev bortklippt och de framställde henne som ”känslokall”.
Fia tycker inte att det har varit särskilt svårt att anpassa sig till livet efter Robinson och ser fram emot en sommar bestående av fotbollsspelande och eventuella resor.
Adnilson Costa da Cruz Källa: TV4
Adnilson Costa da Cruz
Tiden efter Robinson har till viss del präglats av sjukdom för Adnilson Costa da Cruz. Efter att fått en parasit i tarmen så har han varit sjukskriven. I nuläget mår han tack och lov bättre.
– Men jag väntar på svar om varför jag blev sjuk. Det är en parasit, men frågan är om jag har fått den hemma eller på ön. Läkarna säger att det är en lugn parasit. Men man vill ju inte ha någon parasit alls, säger han.
På frågan om rätt person vann tävlingen svarade han ja, men lyfte även fram deltagaren Peter Feuk som en ”riktig krigare” och att han hade allt som krävdes för att vinna tävlingen.
Anna Dahlbom Källa: TV4
Anna Dahlbom
Efter programmet hade Anna det delvis tufft då hon drabbades av panikattacker och flyttade hem till sina föräldrar under en tid.
Idag mår hon bättre och den andra deltagare hon haft mest kontakt med är Sebastian. Hon förnekar starkt att dom skulle vara ett par, som det har skrivits om, men att de är vänner och ”hörs varje dag”.
Efter sin medverkan berättar hon att hennes Instagram har ”exploderat” och folk känner igen henne på gatan.
Sebastian Larsson Källa: TV4
Sebastian Larsson
Även Sebastian drabbades av hälsoproblem efter inspelningen.
– Till en början så hade jag jättesvårt för folksamlingar och höga ljudnivåer, min mage var också helt förstörd och jag hade proteinbrist så mina benleder var mycket svullna, skriver han i ett mejl till Nöjesbladet.
Han har fått många positiva reaktioner efter programmet och tycker att det var ”det tuffaste och roligaste jag gjort i mitt liv”. Framtiden verkar också spännande för Sebastian som ska öppna en egen crossfit-box i Göteborg.
