26-åriga Jeanmarie berättar om livet med en ”sugar-daddy”
Jeanmarie lever sedan fyra år tillbaka med en äldre man som är hennes så kallade ”sugar daddy” och betalar för hennes sällskap. Nu berättar hon om den kontroversiella livsstilen.
I takt med att sugardejting blir allt vanligare så höjs det flera kritiska röster mot relationsformen. Vissa menar att det är förtäckt prostitution medan andra lyfter fram de positiva sidorna med att ha en ”sugar daddy”.
Jeanmarie Almullads, 26, från Miami, USA, är en ung kvinna med en ”sugar daddy”, skriver The Sun. Efter att ha avslutat ett destruktivt förhållande så stod hon utan inkomst och boende. Det var då hon fick tipset om sajten där hon kunde komma i kontakt med äldre män.
– Jag hade ingenstans att ta vägen. En vän sa bara ”du borde registrera dig på den här hemsidan, det finns så många rika män som kan hjälpa dig”, säger Jeanemarie.

Källa: Instagram
Mer än sex
För Jeanmarie blev ”sugardejting” en stor vändpunkt i hennes liv. Hon bor nu i ett stort hus i Miami och ser det som ett heltidsjobb. Hon får många presenter av de äldre männen i form av smycken, kläder, resor och middagar. Hon vill poängterar att relationerna är mer än bara sex för henne.
– Man bör lära känna en person innan man är intim, säger hon.
Männen hon träffar kan vara både gifta eller singel. Ofta är de över 40 år och ”känner sig ensamma” berättar hon. Jeanmarie är för tillfället nöjd med sin livsstil, men drömmer om att bli en framgångsrik sångerska i framtiden.

Källa: Instagram
Sugardejting i Sverige
Fenomenet ”sugardejting” är kontroversiellt, även om det inte behöver vara direkt olagligt. Det är som bekant olagligt att köpa sex i Sverige sedan 1999, och i ”sugar daddy” relationer kan det vara svårt att dra gränsen.
En granskning av SVT visade dock att många ”sugardejting-relationer” kan ses som ren prostitution.
I ett Uppdrag granskning inslag får man följa Emma Hammarfeldt som skapar ett konto på en av sajterna. När hon utger sig för att vara en 18-årig gymnasieelev så blir hon överröst av meddelanden från äldre män. En del av männen anger då att de är villiga att betala för sex.
